Phising w sieci- czy rzeczywiście jest tak niebezpieczny?

  • -

Phising w sieci- czy rzeczywiście jest tak niebezpieczny?

Category : Bez kategorii

Wraz z upowszechnieniem się Internetu pojawiły się zupełnie nowe problemy, za którymi rodzice dorastających dzieci często nie nadążają. A żeby właściwie móc chronić swoje dziecko w sieci koniecznie trzeba rozumieć i zdawać sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń. Sama świadomość ma tutaj ogromne znaczenie. Gdzie więc można pozyskać ważne informacje? Oczywiście w Internecie. Wiele portali opisuje zagrożenia, ale też daje wskazówki jak sobie z nimi radzić.

Czym jest phishing?

Takim zupełnie nowych zjawiskiem jest właśnie phishing. Jest to sytuacja, w której za pośrednictwem sieci następuje wyłudzenie danych poufnych. Najbardziej podatne na wyłudzenia danych są oczywiście dzieci, bo stosunkowo najłatwiej jest je namówić na to, aby podały komuś obcemu informacje dotyczące imienia, nazwiska, wieku, adresu zamieszkania, a nawet informacje dotyczące kont bankowych rodziców, czy też haseł dostępu do konta pocztowego czy portalu społecznościowego. Jednak nie tylko wśród dzieci zdarzają się przypadki phisingu. Takie wyłudzenie danych nazywane jest także cyberprzestępczością, wykonywane jest za zwyczaj w celu osiągnięcia korzyści finansowych lub też majątkowych, w niektórych przypadkach może mieć także na celu wyszydzenie lub też ośmieszenie kogoś poprzez nielegalne wykorzystanie pozyskanych informacji.

Jak to się odbywa i jak się przed tym chronić?

Techniki stosowane przy phisingu mogą być bardzo różne. Jedną z najbardziej znanych jest wysyłanie informacji w formie mailowej, gdzie przestępca podszywa się pod znane instytucje, na przykład pod banki, gdzie przechodząc na docelową stronę internetową koniecznie trzeba podać swoje dane personalne. Może to być na przykład sfabrykowane okno logowanie do bankowości elektronicznej, gdzie będziemy próbowali zalogować się w tradycyjny sposób jednocześnie podając pełne dane dostępu do rachunku. Wyłudzenie danych może zdarzyć się także poprzez kontakt z użytkownikami czatów i różnego rodzaju portali społecznościowych. Nowo zawiązane znajomości z osobami, których nie znamy w rzeczywistości, mogą być niebezpieczne zarówno dla dorosłego, jak i dla dziecka. Każdą osobę w pewien sposób można zmanipulować, a bardzo często oszuści mają na to swoje sprawdzone techniki.

Dlatego tak ważne jest, aby przestrzec swoje dziecko przed tym, aby nigdy nikomu nie ujawniało swoich prawdziwych danych, ani żadnych haseł czy też kodów dostępu. Zawsze lepiej jest edukować, niż potem płacić za popełnione błędy zaniechania. Najlepiej jest też podać dziecku konkretne przykłady wiadomości mailowych, które mogą pojawić się na naszej skrzynce pocztowej, które wyglądają na tyle podejrzanie, że możemy wnioskować, iż ich celem jest wyłudzenie informacji poufnych. Dobrze jest też umieścić komputer, z którego korzysta dziecko w miejscu widocznym dla każdego z domowników. W ten sposób będzie można co jakiś czas zerkać po jakich stronach porusza się dziecko i czy nie spędza zbyt dużo czasu w pokojach rozmów, gdzie narażone jest nie tylko na phising, ale także na szereg innych niebezpieczeństw.


Przyjazne serwisy

Bezpieczne wózki dla dzieci - www.sklep-tosia.eu oraz dziecięce foteliki samochodowe.

Władza rodzicielska - chcerozwodu.info

Projekty Homekoncept - www.homekoncept.com.pl

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

    Kategorie