Niebezpieczeństwa Internetu

  • -

Niebezpieczeństwa Internetu

Category : Bez kategorii

W dobie powszechnej komputeryzacji coraz więcej spraw można załatwić bez wychodzenia z domu. Wszystko to jest możliwe dzięki nowemu wciąż medium, jakim jest Internet. Należy jednak pamiętać, iż tak jak każda nowinka technologiczna, może on być używany do różnych celów. Obecnie coraz poważniejszym problemem staje się kwestia bezpieczeństwa w sieci. Szczególnie narażone na niebezpieczeństwa są osoby starsze oraz dzieci. Te drugie niestety, ze względu na wrodzoną ufność i brak życiowego doświadczenia, coraz częściej padają ofiarą internetowych oszustów.

Nie da się uciec od komputeryzacji

Urządzenia przenośne towarzyszą nam na każdym kroku. Próba całkowitego odcięcia pociechy od Internetu jest obecnie niemożliwa. Jak więc uchronić swoje dziecko przed zagrożeniami? Kwestia ta nie jest łatwa, lecz przy zastosowaniu kilku, prostych działań, możemy zmniejszyć ryzyko do absolutnego minimum.Niezwykle istotne jest wyznaczenie jasnej granicy tego, na co dziecko może sobie pozwolić, a czego mu nie wolno. Dobrze jest stworzyć listę stron i portali, które nasza pociecha może odwiedzać do woli. Dla osób, które nie mają pewności, czy ich podopieczni stosują się do umówionych zasad istnieje kilka rozwiązań. Jednym z nich jest monitorowanie historii przeglądanych stron. Możemy w ten sposób łatwo i bez problemu skontrolować, na ile portale odwiedzane przez malucha, zgadzają się z ustaloną listą. W skrajnych przypadkach poleca się zainstalowanie specjalistycznego oprogramowania, które automatycznie zablokuje dostęp do stron o określonej treści.

Działania długofalowe

Zdecydowanie najlepszym sposobem na ochronę własnego dziecka jest jego odpowiednie kształcenie. Należy systematycznie uświadamiać milusińskich o tym, jak ważna powinna być dla nich ich własna prywatność. Żaden program komputerowy, nawet najlepszy, nie zastąpi szczerej rozmowy z rodzicem. Maszyna nigdy nie zastąpi człowieka. Podczas rozmów należy opowiadać o zaletach ale także zagrożeniach i niebezpieczeństwach Internetu. Dziecko powinno być świadome, czym jest cyberprzemoc czy phishing. Należy również uświadomić swoich podopiecznych na temat zagrożeń związanych z portalami społecznościowymi. Dziecko powinno wiedzieć, że zawieranie znajomości przez Internet nie jest dobrym rozwiązaniem, a swoje wirtualne kontakty powinno ograniczyć głównie do najbliższych znajomych oraz kolegów z klasy czy szkoły. Rodzic powinien również kontrolować jakość oraz rodzaj treści, jakie jego dziecko umieszcza na swoim profilu społecznościowymi. Młody człowiek powinien wiedzieć, że publikowanie zbyt dużej ilości informacji o jego życiu osobistym nie jest najlepszym pomysłem. Szczegóły dotyczące jego życia prywatnego powinny być ograniczane do minimum. Informacje natomiast winny być wysyłane w formie wiadomości prywatnych a nie publikacji na kanałach ogólnych.


Przyjazne serwisy

Bezpieczne wózki dla dzieci - www.sklep-tosia.eu oraz dziecięce foteliki samochodowe.

Władza rodzicielska - chcerozwodu.info

Projekty Homekoncept - www.homekoncept.com.pl

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

    Kategorie