Jak radzić sobie z przemocą w sieci?

  • -

Jak radzić sobie z przemocą w sieci?

Category : Bez kategorii

To może się przydarzyć właściwie każdemu dziecku czy też nastolatkowi w sieci. Nawet jeśli od początku nakreślimy jasne zasady poruszania się w sieci- nie możemy kontrolować wszystkiego, a bardzo zdeterminowany młody człowiek i tak może za naszymi plecami dostać tego, czego chce. Poza tym za zwyczaj w naszej wiedzy potocznej wydaje się nam, że przemoc w szczególny sposób jest groźna w świecie rzeczywistym, gdy jest obserwowalna i namacalna. Można ją zobaczyć, można jej bezpośrednio doświadczyć.

W świecie wirtualnym jest inaczej, bez wątpienia nie jest tak transparentna, dlatego też jej siła i zasięg często nie jest przez nas uświadamiana. Czasem nawet ciężko nazwać dane konkretne działanie w sieci jako przemoc. A tymczasem poprzez agresję elektroniczną możemy rozumieć między innymi: bezustanne nękanie, gnębienie, nagabywanie, szantażowanie i znęcanie się nad młodym człowiekiem, którego wrażliwość psychiczna i emocjonalna nie jest jeszcze za zwyczaj w pełni ukształtowana. Jest to o tyle groźne, że może mieć swoją kontynuację w świecie rzeczywistym, ale też nawet jeśli zakończy się tak jak się zaczęła- w świecie wirtualnym, może odcisnąć swoje wyraźne piętno na tak młodej osobie, która znajduje się przecież właśnie w fazie dojrzewania.

Co zrobić w sytuacji, kiedy mamy podejrzenie, że ktoś nęka nasze dziecko?

W pierwszym odruchu, kiedy dociera do nas taka wiadomość, za zwyczaj chcemy zareagować impulsywnie, a niestety, pośpiech i agresja nie jest tutaj wskazana. Lepiej jest podjąć pewne określone, przemyślane kroki, które pomogą naszemu dziecku i sprawią, że zrozumie ono, że chcemy mu pomóc, a nie jesteśmy jego wrogami. Mimo to- nie należy zwlekać. Najlepiej rozpocząć od poważnej rozmowy z dzieckiem i zapewnić je o naszej miłości i wsparciu.

Być może wówczas łatwiej będzie mu opowiedzieć nam o tym, czego tak naprawdę doświadcza w sieci. Ważne jest też, aby nie odcinać dziecka od razu od sieci i telefonu (a więc kontaktu także z realnymi znajomymi), bo jest to prosta droga do sytuacji, w której dziecko się przed nami zamknie. Konieczne będą jednak pewne zmiany przy korzystaniu z sieci- komputer powinien być umieszczony w domu w centralnym miejscu tak, aby dziecko miało tę świadomość, że cały czas obok jest ktoś, kto widzi jakie czynności wykonuje ono w sieci.

Należy ustalić poprzez jaki kanał dochodzi do przemocy, a następnie zgłosić to zarówno policji jak i właścicielowi serwisu. Należy oczywiście od razu udaremnić oprawcy możliwość kontaktowania się z naszym dzieckiem. Jednocześnie dobrze jest się zastanowić nad zgromadzeniem konkretnych dowodów, z których jasno będzie wynikać, że dochodziło do przemocy lub nękania. Mogą to być zapisy treści rozmów, maile na skrzynce elektronicznej, smsy w skrzynce odbiorczej telefonu. To wszystko będzie niezwykle przydatne w sytuacji, kiedy zdecydujemy się zgłosić sprawę na policję. Przede wszystkim pamiętajmy, aby zawsze stać po stronie dziecka- ono musi mieć nasze wsparcie.


Przyjazne serwisy

Bezpieczne wózki dla dzieci - www.sklep-tosia.eu oraz dziecięce foteliki samochodowe.

Władza rodzicielska - chcerozwodu.info

Projekty Homekoncept - www.homekoncept.com.pl

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

    Kategorie