Jak przestrzec dziecko przed ujawnianiem haseł umożliwiających hakerom cyberwłamania?

  • -

Jak przestrzec dziecko przed ujawnianiem haseł umożliwiających hakerom cyberwłamania?

Category : Bez kategorii

Cyberwłamania dokonywane przez hakerów za zwyczaj dokonywane są z dwóch powodów- dla korzyści majątkowych bądź też finansowych lub po prostu dla żartu. W każdym razie dla nikogo nie jest to przyjemna sytuacja, zwłaszcza, że nie tylko ktoś obcy może mieć dostęp do naszych prywatnych danych, ale także może je skutecznie zniszczyć lub też skasować. Mimo tego, że dla nikogo nie jest to optymistyczny scenariusz, nie tylko dzieci wymyślając hasło do swojego konta użytkownika czy też konta pocztowego używają oczywistych haseł, które w bardzo prosty sposób można odgadnąć.

Na wielu portalach możemy znaleźć ranking najpopularniejszych haseł, jakimi sami bronimy dostępu do naszych kont. W 2013 roku rekordy popularności biło hasło „1234”, ewentualnie jego poszerzona wersja „12345678”. Popularnymi zwrotami było także zwyczajne „password”, „abc123”, „admin” oraz „iloveyou”. Niestety, bardzo często wykorzystujemy także ważne dla nas daty, jak data urodzenia, data ślubu, data urodzenia dziecka lub partnera, która też jest dość łatwa do odgadnięcia, albo nawet wprost zawiera się w samym adresie mailowym.

Mieć świadomość i edukować.

Przede wszystkim najważniejsze to uświadomić sobie jak ważną kwestią jest ochrona naszych danych osobowych w sieci, które przecież mogą być wykorzystywane na milion sposobów. Jeśli sami będziemy rozumieli istotę problemu łatwiej będzie nam wyedukować nasze dzieci, aby także nie dały się zwieść w sieci. Włamanie na profil na portalu społecznościowym czy też do skrzynki pocztowej chociażby dla żartu może mieć poważne konsekwencje. Jakich więc zasad należy przestrzegać i na co zwrócić dziecku uwagę?

  • Najlepiej, aby znaki tworzące hasło były jak najbardziej zróżnicowane. Powinny zawierać duże i małe litery w przypadkowej kolejności, czasem także i znaki specjalne jak wykrzykniki czy pauzy. To znacząco utrudni jego złamanie. Im więcej się w takim haśle dzieje tym lepiej.

  • Jednocześnie nie powinniśmy przesadzać- hasło powinno być dość łatwe do zapamiętania tak, abyśmy nie musieli go sobie zapisywać dziesięć razy w różnych notesach i zeszytach, do których inne osoby postronne mogą mieć łatwy dostęp. Hasło zapisywane w plikach na komputerach i laptopach także może zostać zhakowane.

  • Nie powinniśmy używać jednego i tego samego hasła w różnych kontach.

  • Jeśli rejestrując się na danym portalu otrzymujemy wygenerowane hasło, zaraz po pierwszym zalogowaniu powinniśmy je zmienić na własny, unikalny ciąg znaków.

  • Nie powinniśmy używać haseł oczywistych ani takich, które w prosty sposób możemy znaleźć w słowniku.

  • Naszego hasła nie powinniśmy zdradzać nikomu, a w szczególności nie powinny go znać osoby dopiero co poznane w sieci, których nie widzieliśmy w rzeczywistości.

Te niby z pozoru proste i oczywiste zasady sprawią, że korzystanie z sieci z pewnością będzie o wiele przyjemniejsze, zarówno dla rodzica jak i dla dziecka. Wobec tego dobrze mieć je na względzie.


Przyjazne serwisy

Bezpieczne wózki dla dzieci - www.sklep-tosia.eu oraz dziecięce foteliki samochodowe.

Władza rodzicielska - chcerozwodu.info

Projekty Homekoncept - www.homekoncept.com.pl

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

    Kategorie